daljnogled

Teleskopi, okularji, kamere in ostala, tudi programska, oprema

daljnogled

OdgovorAvtor: jazsemena dne 26 jul 2009, 17:31

Jaz bi sam vprašala kaj je sploh možno videti z daljnogledom (binokular TS 10x50 LE)Po priporočilih da je bolje kupiti daljnogled kot slabi teleskop in seveda da je ta najbolj primeren za začetnike bi jaz rekla da se sploh z tem ne strinjam.Če opazujem nebo bi rekla da še z prostim očesom lepše vidim in da ne govorim da roke ne moreš imet čist pri miru in so tresljaji in groza no.Jaz bi rekla da je boljše kupit bilo kakšen teleskop kot pa daljnogled ki res ni za kaj drugega kot pa za radovedneže da gledajo k sosedom ....
jazsemena
Neznanec
Neznanec

Prispevki: 5

Re: daljnogled

OdgovorAvtor: Jacksy dne 26 jul 2009, 17:40

Na prvo vprašanje ti bo odgovorila knjiga Bojana Kambiča "Raziskujmo ozvezdja z daljnogledom 10 X 50"

Vsekakor je nakup binokularja (dalnogleda) veliko boljša izbira kot nakup skabega teleskopa. Za udobnejše upazovanje je potrebno dokupiti še stojalo za dalnogled. V vsakem primeru je boljše Dalnogled+stojalo kot pa "wonnabe" teleskop na slabem stojalu (Optisan,...) Pa še če te mine volja do astronomije dalnogled veliko lažje prodaš kot pa teleskop (tudi s prodajo dobrih teleskopov je problem) lahko pa ga uporabiš za opazovanje narave.
VY 73 de Jaka
Website: zvezdogled.110mb.com
Uporabniški avatar
Jacksy
Moderator
Moderator

Prispevki: 1865
Kraj: Mozirje Latitude: 46.333 Longitude: 14.978

OdgovorAvtor: plahta dne 26 jul 2009, 21:49

Z daljnogledom si lahko zelo izpopolniš znanje, orientacijo na nočnem nebu. Jaz imam tudi 10x50, pa lahko rečem, da zna biti zadeva zelo zanimiva, pa čeprav iz roke. Seveda pa nesmeš imeti prevelikih pričakovanj. Vsekakor je daljnogled odlična zadeva, in boljša, kot kak slab teleskop, vse pa ima svoje prednosti in slabosti. Slabost je morda, nestabilna slika (brez stojala) in konstantna povečava, imaš pa veliko vidno polje in to ti omogoča hitrejše spoznavanje nočnega neba. Opazovati moraš na temni lokaciji, naučiti pravilno opazovati, pa gre odlično tudi z 10x50. Če bi rada opazovala bolj planete, si boš morala omisliti tudi teleskop, za kar pa boš morala premisliti, kaj želiš in se odločiti za teleskop, ki ti bo ustrezal in bo čimbolj uporaben... Izogibati se moraš kakih cenenih teleskopov, ki se pojavljajo v raznih štacunah
motiti se je človeško, je rekla želva in zlezla iz čelade
Uporabniški avatar
plahta
Galaktični knez
Galaktični knez

Prispevki: 599
Kraj: Cerklje

OdgovorAvtor: Mediterano dne 28 jul 2009, 07:56

Definitivno boljše opazovati nebo z dobrim ali povprečnim daljnogledom kot s slabim teleskopom; so namreč objekti, ki se recimo z daljnogledom lepše vidijo (kakšne kopice), pa tudi za začetniško opazovaje je daljnogled ustreznejši. Z njim objekte tudi lažje najdeš in se orientiraš, kot s slabim teleskopom! :wink:
Uporabniški avatar
Mediterano
Začetnik
Začetnik

Prispevki: 109

OdgovorAvtor: zmaugy dne 28 jul 2009, 23:25

Daljnogled je super - vzameš ležalnik (v ležečem položaju je tudi manj tresenja), se udobno namestiš in z njim križariš po Rimski cesti - noben teleskop ti ne omogoča takšnega pregleda. Poleg tega so nekateri objekti, ki so v daljnogledu boljši kot v (skoraj) vsakem teleskopu - npr. galaksija Andromeda.
Za planete pa daljnogled, kot so zapisali predhodniki, ne zadostuje. Za to bi ti priporočal kakšnega 6" dobsona - cca 240 EUR - s katerim se da spodobno (sploh če upoštevaš ceno) videt tudi ostale objekte.
Uporabniški avatar
zmaugy
Veteran
Veteran

Prispevki: 422
Kraj: Celje

OdgovorAvtor: rh dne 06 avg 2012, 08:19

mojteleskop.si/_item/1026/55mm_TS_spektiv_18-54x50_zoom_s_stojalom.html

Kaj pa pravite tole za začetnika? Ne bi rad porabil 500€+ za teleskop, dokler nisem 100%, da sem pripravljen dati toliko denarja za ta hobi.

Ali pa tole:mojteleskop.si/_item/1652/70mm_TS_Voyager_II_Maksutov-Cassegrain_spektiv.html in zraven še eno stojalo.
Uporabniški avatar
rh
Začetnik
Začetnik

Prispevki: 90
Kraj: Koper / Ljubljana

OdgovorAvtor: dominikb dne 07 avg 2012, 13:27

Binokular ki ga imam jaz je 7x50 je ruski in star že več kot 30 let. Odlično služi za opazovanje meglic pa kopic ter celo spremenljivk ( tipa mira in kefeide ). Pa še za panoramske izlete je več kot primeren za razliko od teleskopa. Kupil sem si še filtre za Sonce, tako da je odličen tudi za opazovanje Sonca ter Sončevih peg.
dominikb
Poznavalec
Poznavalec

Prispevki: 221
Kraj: Nova Gorica 45.9N 13.63E

OdgovorAvtor: rh dne 18 avg 2012, 19:37

No da povem, da sem kupil 15x70 ealjnogled in sem zelo zadovoljen. Že na prvem opazovsnju sem videl Andromedo s hčerkama, M81 in M82 ter kopico M22. Pa se pleiade, ki so itak neverjetno lepe ;)
Uporabniški avatar
rh
Začetnik
Začetnik

Prispevki: 90
Kraj: Koper / Ljubljana

OdgovorAvtor: titan dne 29 okt 2012, 13:38

Se mi splača kupiti ta daljnogled Praktica Falcon 12 x 50?
Nekatiri pravijo da je dobr tud za opazovat zvezde, meglice.

Hvala!
titan
Neznanec
Neznanec

Prispevki: 1

OdgovorAvtor: simi dne 07 nov 2012, 20:57

15 x 70 za 100 eur. samo brez fotostativa in pritrdilca je bolj težko, pokaže pa več kot daljnogled z 50 mm premera.
simi
Poznavalec
Poznavalec

Prispevki: 214

Vrni se na Oprema

Kdo je z nami

Prebirajo: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost